Vezektomija yra ilgalaikis kontracepcijos metodas, taikomas operacijos metodu vyrams. Operacijos metu pašalinami vamzdeliai, kuriais sperma iš vyro sėklidžių patenka į penį. Po šios procedūros lytinio akto metu sperma nebeturi galimybės išsilieti iš vyro lytinio organo – panaikinama moters apvaisinimo galimybė. Vazektomija yra išties paprasta procedūra – jai atlikti reikalingi tik įprasti nuskausminamieji, o trukmė dažniausiai siekia vos ketvirtį valandos. Bet tokios operacijos efektas nedingstantis – atlikus vazektomiją vyras tampa nevaisingu iki pat savo gyvenimo galo.

Faktai apie vyrišką sterilizaciją

 • Šis kontracepcijos būdas yra vienas iš efektyviausių: patikimumas siekia net daugiau nei 99 procentus atvejų. Iš 2000 vyrų, kuriems atlikta procedūra, vidutiniškai vos 1 apvaisina moterį.
 • Vyriška sterilizacija yra nuolatinis kontracepcijos būdas, nepaliekantis apvaisinimo tikimybės.
 • Po vazektomijos procedūros papildomas kontraceptines priemones patartina naudoti dar bent 8 savaites, kadangi penyje gali būti likę spermos pėdsakų.
 • Po operacijos dažniausiai dar 2 kartus teks lankytis pas gydytoją. Būtina atlikti nesudėtingus testus, kurių metu patikrinama ar vazektomija atlikta sėkmingai.
 • Galimi šalutiniai operacijos padariniai – laikinas lytinių organų perštėjimas, nedidelis skausmas.
 • Atliekant operaciją egzistuoja nedidelė infekcijų patekimo į organizmą rizika. Tačiau ši galimybė yra minimali, per daug jaudintis nereikėtų.
 • Sustabdyti vazektomijos poveikį bei grąžinti vyrui vaisingumą yra įmanoma tik išimtinais atvejais. Todėl sterilizuotis patartina tik tiems vyrams, kurie yra visiškai tikri, kad atžalų ateityje susilaukti nenorės.
 • Vazektomija neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Todėl, norint apsisaugoti nuo jų, privalu naudoti papildomas kontraceptines priemones, kaip pvz. prezervatyvus.
 • Sklandantys mitai, kad vazektomija daro įtaką lytiniams santykiams yra melagingi. Vazektomijos atlikimas visiškai neįtakoja galimybės mėgautis lytiniais santykiais. Erekcija ir ejakuliacija nėra pažeidžiamos – tiesiog sustabdomas spermos pratekėjimas į penį.

Kaip vazektomija veikia?

Vazektomijos pagrindinė funkcija yra neleisti vyro sėklidžių išskiriamai spermai patekti į jo penį. Tai reiškia, jog kai įvyksta vyro erekcija, jo penis neišskiria spermos, ko pasekoje negali įvykti apvaisinimas.

Kaip yra atliekama vazektomijos procedūra?

Vazektomija yra greita ir praktiškai beskausmė procedūra. Vamzdeliai, kuriais iš sėklidžių į penį teka sperma, yra nupjaunami arba paveikiami karščiu. Dauguma atvejų ši procedūra atliekama vos per keletą dešimčių minučių, po kurių galima iškart grįžti namo.

Dauguma atvejų migdomieji procedūros metu nėra reikalingi – naudojami tik paprasti nuskausminamieji, padarantys operuojamą vietą nejautria. Tokiu atveju skausmas nėra jaučiamas, nors diskomfortas gali būti patirtas, dėl dalies kūno nejautros.

Migdomieji tokių operacijų metu naudojami retais atvejais. Dažniausiai migdomųjų naudojimas pasirenkamas tuomet, kai operuojamas žmogus yra alergiškas įprastuose nuskausminamuosiuose esančioms medžiagoms ar tiesiog yra labai jautrus. Vis dėlto, šis variantas renkamasis tik kritiniais atvejais – dažniausiai visiškai užtenka įprastų nuskausminamųjų.

Vazektomija gali būti atlikta:

 • Vietinėse ligoninėse.
 • Seksualinių susirgimų klinikose.
 • Privačiose klinikose.

Vazektomijos tipai

Vazektomija skirstoma į 2 pagrindinius tipus – tradicinę vazektomiją ir beoperacinę vazektomiją. Spręsti, kurio tipo vazektomijos norėtumėte, pačiam nepatartina – šiuo klausimu reikėtų pasitarti su savo gydytoju.

Tradicinė vazektomija

Tradicinės vazektomijos metu apmarinama kapšelio oda. Tai padarius, abiejose jo pusėse padaromi nedideli, maždaug 1cm ilgio pjūviai.

Įpjovimai daktarui leidžia pasiekti vamzdelius, kuriais prateka sperma. Kiekvienas vamzdelis yra įpjaunamas bei yra pašalinama nedidelė jo dalis. Tuomet galai yra uždaromi: arba užsiūnant, arba prideginant naudojant labai aukštą temperatūrą. Atlikus procedūrą įpjovimai kapšelyje yra užsiūnami – po maždaug savaitės laiko siūlai išimami.

Beoperacinė vazektomija

Beoperacinė vazektomija dažniausiai atliekama naudojant įprastais nuskausminamaisiais. Procedūros metu daktarai tiksliai nustato vamzdelių buvimo vietą bei išoriškai suspaudžia juos nedideliais gnybtais.

Taip pat naudojamas specialus įrankis, kuriuo padaroma labai maža skylutė vietoje, kurioje yra vamzdelis. Skylutė yra praplečiama su tam skirtais įrankiais. Taip daktaras patenka po oda jos nepjaunant. Toliau procesas yra identiškas tradicinės vazektomijos procedūrai – vamzdeliai uždaromi juos susiūnant arba naudojant karščio metodą.

Beoperacės vazektomijos procedūra vis labiau populiarėja dėl to, jog yra mažiau skaudi nei tradicinė. Taip pat, padarytos ertmės sugijimui nereikia jokio siuvimo – gijimas skatinamas tik įvairiais medikamentais, tepamomis priemonėmis. Milžinišku privalumu tampa ir tai, jog įvairios komplikacijos, atliekant beoperacinę vazektomiją, pasireiškia žymiai rečiau, nei atlikus tradicinę vazektomiją.

Prieš nusprendžiant atlikti vazektomiją

Vazektomiją atlikti patartina tik tuomet, kai esate visiškai tikri, kad nebenorite susilaukti atžalų. Jei yra nors menkiausia abejonė – vertėtų rinktis kitas kontracepcijos alternatyvas, kurios neužblokuoja vaisingumo visam laikui.

Siekiant, kad sprendimas būtų priimtas tikrai tinkamai, jį atlikite tik tuomet, kai jūsų moralinė būklė yra visiškai stabili. Tai reiškia, jog sprendimo apie vazektomijos atlikimą nereikėtų priimti jei jus kamuoja vienokios ar kitokios problemos arba gyvenime įvyko, artimiausiu metu įvyks vienokie ar kitokie dideli pokyčiai.

Taip pat, prieš nusprendžiant atlikti vazektomiją, apie tai pasitarti su savo partneriu yra tiesiog būtina. Oficialiai partnerio pritarimo šios procedūros atlikimui nereikia, bet jei norite išlaikyti kokybiškus santykius, pritarimo šiuo klausimu tikrai reikėtų.

Vazektomijos procedūrą galima atlikti bet kokio amžiaus vyrams. Vis dėlto, jei jums yra mažiau nei 30 ir ypač tuomet, jei dar neturite susilaukę atžalų, vazektomijos darytis nepatartina – tą patį jums pasakys ir visi šios srities gydytojai, pas kuriuos apsilankysite.

Kiek ilgai reikia laukti suplanuotos operacijos?

Daugumoje Europos valstybių vazektomijos procedūra yra nemokama. Vis dėlto, kartais tai nėra privalumas – šiai procedūrai esant nemokamai, ja gali naudotis absoliučiai visi norintieji. Todėl susidaro tiesiog milžiniškos laukimo eilės, kurios gali trukti ir iki keleto mėnesių, priklausomai nuo vietos, kurioje gyvenate.

Minėtas ilgas eiles galima ir apeiti sumokant nustatytą mokestį ir atliekant šią operaciją privačiose klinikose.

Reabilitacija po operacijos

Atlikus vazektomiją padidėjęs lytinės zonos jautrumas ar nedidelis skausmas yra dažni dalykai. Tai gaili pasireikšti nuo keletos dienų iki keletos savaičių po operacijos atlikimo. Jei skausmas, jautrumas ypač aktyvūs, pojūtį galima sumažinti naudojant įprastus nuskausminamuosius. Jei jų neturite arba nesate tikras, kokius nuskausminamuosius naudoti, susisiekite su savo gydytoju.

Taip pat, galite pastebėti, jog ejakuliacijos metu penyje atsiras šiek tiek kraujo. Tai yra laikina bei neskausminga, todėl jaudintis dėl to nereikėtų.

Apatiniai

Siauresnių, Y formos, apatinių naudojimas padės palaikyti kapšelį stabilioje pozicijoje, o tai sumažins galimą jautrumą ir skausmą. Taip pat, nepamirškite, kad apatinius turite keisti kasdien.

Higiena

Po atliktos vazektomijos galima drąsiai naudotis vonia ar dušu, nebent po atliktos operacijos daktaras jums duos kitokius nurodymus. Stenkitės operuotą vietą prausti atsargiai, o po dušo ją kruopščiai išdžiovinkite.

Grįžimas prie darbo

Dauguma vyrų į darbą grįžti gali praėjus vos 1-2 dienoms po vazektomijos. Kitokia situacija, jei darbas yra fizinis arba susijęs su sportu – šių veiklų reikėtų vengti mažiausiai savaitę po atliktos operacijose. Tai ypač svarbu, nes didelis fizinis aktyvumas pirmąją savaitę po vazektomijos atlikimo gali tiesiogiai vesti prie įvairių komplikacijų.

Lytiniai santykiai

Lytiniais santykiais galima užsiiminėti praktiškai iškart po operacijos. Vis dėlto, patartina palaukti bent keletą dienų po jos, kad penyje vis dar potencialiai užsilikusi sperma turėtų laiko išsisklaidyti. Dėl šios priežasties pirmąją savaitę patartina naudoti ir papildomą kontracepciją.

Kaip suprasti, kad vazektomijos operacija pavyko?

Po operacijos maždaug per 2 mėnesių laikotarpį verta bent keletą kartų apsilankyti pas gydytoją ir duoti išskyrų pavyzdžius, kad būtų ištiriama, ar jų sudėtyje nėra spermos. Taip pat, būtina bent kartą pilnai pasitikrinti savo lytinę sistemą – kartais pasitaiko atvejų, kad atskirti vamzdeliai patys susijungia. Jei testo metu jokių komplikacijų nepastebėta, spermos pėdsakų išskyrose nėra randama, galima drąsiai teigti, jog vazektomija pavyko.

Ar vaisingumo atstatymas yra įmanomas?

Vaisingumo atstatymas yra įmanomas. Tačiau tokia procedūra dauguma atvejų nėra sėkminga. Jos sėkmę, pirmiausia, lemia laikas, praėjęs nuo vazektomijos – kuo greičiau norima atstatyti vaisingumą, tuo šansai yra didesni. Kalbant skaičiais, jei atstatyti vaisingumą norima per pirmuosius 10 metų po atlikimo, sėkmės tikimybė siekia 55 procentus. Praėjus daugiau nei 10 metų, potencialios sėkmės procentas siekia vos 25 procentus.

Sąlygojant vienokių ar kitokių komplikacijų netgi vamzdelių sujungimas ne visada gražina vaisingumą. Dėl to prieš pasirenkant šį kontracepcijos būdą reikia labai gerai apgalvoti galimus padarinius.

Vazektomijos pliusai ir minusai

Vazektomijos pliusai:

 • Aukštas procedūros patikimumas – vazektomija nepasiteisina vos 1 atveju iš 2000.
 • Šalutiniai efektai atlikus vazektomiją ypač reti.
 • Vyriškos sterilizacijos atlikimas neįtakoja hormonų lygio ar seksualinio nusiteikimo.
 • Vyriška sterilizacija yra paprastesnė, saugesnė ir patikimesnė moteriškos sterilizacijos alternatyva.

Vazektomijos minusai:

 • Vazektomija neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.
 • Vaisingumo grąžinimas po vazektomijos pasiseka mažiau nei trečdaliui to norinčiųjų.
 • Kol atlikti testai garantuoja, kad vazektomija yra atlikta sėkmingai, būtina naudoti alternatyvias kontracepcijos priemones.
 • Atlikus operaciją galimos įvairios komplikacijos (nors ir retais atvejais).

Rizikos faktoriai

Su padidėjusiu jautrumu ar atsiradusiu skausmu susiduria nemaža dalis vyrų, tačiau šie šalutiniai poveikiai nėra didelė problema. Vis dėlto, yra ir tokių potencialių vazektomijos sukeltų ligų, kurios yra žymiai labiau pavojingos už įprastą perštėjimą ar skausmą.

Hematoma

Hematoma – kraujo krešulių kaupimasis nutrauktame vamzdelyje. Gali išsivystyti operacijos metu nutrauktame vamzdelyje, skirtame spermos tekėjimui iš kapšelio į penį.

Dažniausiai atsiradę krešuliai yra maži bei nesukelia didelių problemų. Vis dėlto, dalimi atvejų, gali išaugti labai dideli, sukeldami nuolatinį skausmą. Tokiems krešuliams pašalinti dažniausiai prireikia operacijos atlikimo.

Spermos granulės

Kai vamzdeliai, kuriais tekėdavo sperma, yra nupjaunami, sperma dalimi atvejų gali ir toliau jais bėgti, tik nepatekdama į penį išbėgti kitur. Tokiais atvejais gali susidaryti dariniai vadinami spermos granulėmis.

Susidariusios spermos granulės gali būti jautrios bei skausmingos iškart po susidarymo. Dalimi atvejų didelės žalos granulės nedaro, o minimalų jų sukeltą skausmą ir jautrumą galima pašalinti medikamentai. Vis dėlto, jei tokios granulės susidaro žymiai didesnės, pašalinti galima tik atliekant operaciją.

Infekcija

Atliekant vazektomiją atsiranda įvairių bakterijų patekimo į organizmą rizika. Tai gali sukelti sunkiai iš organizmo pašalinamas įvairias infekcijas.

Ilgalaikis kapšelio skausmas

Dažniausiai atsiradęs kapšelio skausmas trunka iki keletos savaičių. Vis dėlto, kartais gali trukti net ir keletą mėnesių ar net kelerius metus po operacijos atlikimo. Toks skausmas būna įvairus – tiek momentinis, tiek nuolatinis. Tačiau jis nėra intensyvus, todėl vyrai dažnai nesikreipia dėl papildomo gydymo.

Vidutiniškai, ilgalaikis kapšelio skausmas pasireiškia 1 iš 10 vyrų. Tokį skausmą dauguma atvejų lemia pažeistas nervas arba įbrėžimas, kurie atsiranda operacijos metu.

Dažni klausimai apie vazektomiją

Ar galiu operuotis jei esu vienišas?

Vazektomiją galima atlikti žmonėms, kurie yra vieniši – partneris nėra privalomas aspektas. Vis dėlto, ypač jei jums yra mažiau nei 30, dauguma daktarų jus atkalbinės nuo tokio pasirinkimo, nes pasikeitusios aplinkybės gali priversti gailėtis dėl tokio sprendimo.

Ar tai įtakoja seksualinį nusiteikimą?

Vazektomijos atlikimas seksualinio nusiteikimo ar užsivedimo neįtakoja. Po operacijos sėklidės ir toliau tęs vyriško hormono (testosterono) gamybą. Todėl seksualinis nusiteikimas, jautrumas bei erekcijos galimybė liks nenukentėję. Vienintelis skirtumas toks, jog penis nebeišskirs spermos.

Ar gali sterilizacija įtakoti žmogų emociškai?

Sterilizacija yra labai svarbus pasirinkimas, galintis nulemti tai, jog žmogus nebegalės tapti tėvu. Jei žmogus yra tvirtai apsisprendęs, jog ateityje atžalų nenorės, jokios moralinės problemos negresia. Tokiu atveju matomi vien šios procedūros privalumai, kurių yra išties nemažai. Tačiau jei žmogaus galvoje liks nors krislelis dvejonės, visi sterilizacijos privalumai gali nublankti prieš prarastą galimybę tapti tėvu.

Ar gali vazektomija sukelti vėžinius susirgimus?

Atlikti tyrimai parodė, kad vazektomijos atlikimas neturi jokios įtakos vėžio išsivystymui. Tačiau vazektomija neapsaugo nuo galimybės susirgti sėklidžių vėžiu jei tai gresia.

Ar atlikus vazektomiją galima priduoti spermą, jei vis dėlto norima susilaukti atžalos?

Atlikus vazektomiją lieka ir kita apvaisinimo alternatyva – spermos paėmimas iš sėklidžių, kuria bus galima apvaisinti antrosios pusės kiaušinėlį. To nepavyks padaryti pačiam – teks kreiptis į daktarus. Tačiau būtina žinoti procedūros minusus – ji dažniausiai kainuoja išties daug, dažniausiai yra atliekama tik privačiose klinikose, o dalimi atvejų gali būti ir nesėkminga.

3 Komentarai (ų)
 1. Saulius

  Ar padideja prostatos gresme atlikus vazektomija.?

  • Atsargus.lt

   Sveiki,

   prostata ir vazektomija nėra susiję.

 2. David

  laba diena,
  ar tiesa kad Lietuvoje yra tik keli specialistai turintis licencija atlykti vazektomija?
  jai taip gal patartumete kas tai per specialistai arba kur ju ieskoti.
  Ačiū

Komentarai

Jūsų el. paštas neviešinamas. Būtini laukeliai pažymėti - *

Galite naudoti HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

IšvalytiSiųsti