Skubioji kontracepcija – apsisaugojimo būdas nuo nėštumo, kuris tampa vienintele išeitimi pagrindiniam kontracepcijos būdui nepasiteisinus, pvz. plyšus prezervatyvui arba pamiršus po lytinio akto suvartoti kontraceptinę piliulę. Tokio tipo kontracepcija yra skirstoma į 2 pagrindinius tipus:

  • Skubiosios kontracepcijos piliulės;
  • Skubiosios kontracepcijos implantai.

Kalbant apie skubiosios kontracepcijos piliules, yra 2 jų tipai : Levonelle (Escapelle), kurios turi būti suvartotos per 72 valandas po lytinio akto, ir ellaOne, kurios turi būti suvartotos per 120 valandų po sekso. Abu šie piliulių tipai veikia stabdydami ovuliaciją (kiaušinėlio išleidimą).

Skubiosios kontracepcijos implantai turi būti implantuoti į moters gimdą ne vėliau nei per 5 dienas po nesaugaus lytinio akto. Implantas stabdo tiek kiaušinėlio patekimą į gimdą, tiek ir jo apvaisinimą.

Faktai apie skubiąją kontracepciją:

Abu skubiosios kontracepcijos tipai yra efektyvūs, jei naudojami nepraėjus nurodytam terminui po lytinio akto. Kuo anksčiau suvartotos skubiosios kontracepcijos piliulės, tuo jos efektyvesnės.
Skubiosios kontracepcijos piliulės gali sukelti šalutinį poveikį. Jis gali pasireikšti svaiguliu, nuovargiu, galvos skausmu ar padidėjusiu krūtinės jautrumu.
Skubiosios kontracepcijos piliulių vartojimas gali paankstinti ar pavėlinti mėnesines.
Jei po greitosios kontracepcijos piliulių vartojimo, nepraėjus nei 3 valandoms, viduriuojama arba vemiama, patartina išgerti dar vieną jų dozę.
Dedant skubiosios kontracepcijos implantus į gimdą moteris gali susidurti su ganėtinai nemažu skausmu. Todėl procedūros metu patartinas nuskausminamųjų vartojimas.
Skubioji kontracepcija nesukelia pavojaus žmogaus sveikatai.
Skubioji kontracepcija neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Skubiosios kontracepcijos piliulės
Kaip veikia skubiosios kontracepcijos piliulės?
Levonorgestrelis
Levonorgestrelis – sintetinė natūralaus hormono progesterono atmaina. Progesteronas moters kūne yra labai svarbus ovuliacijos procesui bei paruošiant gimdą kiaušinėlio priėmimui.
Levonorgestrelio kontraceptianės piliulės veikia stabdydamos moters ovuliaciją. Todėl nesaugaus lytinio akto metu į kūną patekusi sperma tiesiog neras ko apvaisinti, kadangi kiaušinėlis dar nebus išskirtas. Levonorgestrelio kontraceptines piliules galima vartoti 1 kartą per 1 menstruacijos ciklą. Šis skubiosios kontracepcijos metodas niekaip nėra priklausomas nuo kitų moters vartojamų kontracepcijos metodų – jie įtakos vienas kitam nedaro.

ellaOne
ellaOne – efektyviausia skubios kontracepcijos tabletė, naudojama po nesaugaus lytinio akto, siekiant išvengti nepageidaujamo nėštumoIšgėrus ellaOne, kurio veiklioji medžiaga ulipristalio acetatas, per pirmas 24 valandas po nesaugių lytinių santykių apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo yra 3 kartus didesnė nei vartojant levonorgestrelio preparatus. ellaOne parduodamas visose vaistinėse be recepto.
ellaOne veikimo principas – sustabdyti ir atidėti ovuliaciją, jei ji dar neprasidėjo, taip užkertant kelią kiaušinėlio apvaisinimui ir nėštumui. Tai reiškia, kad po lytinio akto kiaušintakiuose laukiantys spermatozoidai negalės susilieti su kiaušinėliu ir jį apvaisinti. Taip pat veikia ir kitos hormoninės kontraceptinės tabletės.
ellaOne reikia suvartoti kuo įmanoma greičiau po nesaugaus lytinio akto, užgeriant nedideliu kiekiu vandens, bet ne vėliau nei praėjus 120 valandų (5 dienoms) po nesaugaus lytinio akto.
Skubiosios kontracepcijos piliulių efektyvumas siekiant apsisaugoti nuo apvaisinimo
Apskaičiuoti tikslų šio skubiosios kontracepcijos tipo efektyvumą yra sunku. Paprasčiausiai nežinoma kiek moterų, kurios naudojosi skubiosios kontracepcijos metodais, išties buvo susidūrusios su rizika būti apvaisintomis.
Vis dėlto, po atliktų kruopščių pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimų pateikta, kad:
Skubiosios kontracepcijos piliulės buvo efektyvios 95 procentus atvejų, jei būdavo vartojamos ne vėliau nei 24 valandos po lytinio akto.
Skubiosios kontracepcijos piliulės buvo efektyvios 85 procentus atvejų, jei būdavo vartojamos per 25-48 valandas po lytinio akto.
Skubiosios kontracepcijos piliulės buvo efektyvios 58 procentus atvejų, jei būdavo vartojamos per 49-72 valandas po lytinio akto.
Skubiosios kontracepcijos piliulių įtaka moters menstruacijų ciklui
Dažniausiai skubiosios kontracepcijos piliulės moters menstruacijų ciklui nedaro jokios įtakos. Vis dėlto, dalimi atvejų gali atsitikti ir taip, jog dėl piliulių vartojimo menstruacijų ciklas gali sutrumpėti ar pailgėti. Tačiau jei menstruacijų ciklas yra bent 7 dienomis ilgesnis ar trumpesnis nei įprastai, tai gali būti priežastis kreiptis į gydytoją dėl tolimesnės pagalbos bei tyrimų.
Kas gali naudotis skubiosios kontracepcijos piliulėmis?
Visoms moterims skubioji kontracepcija turi būti vartojama kiek galima greičiau po lytinio akto, kurio metu nebuvo naudotasi kontraceptinėmis priemonėmis. ellaOne tinka visoms vaisingo amžiaus moterims, taip pat ir paauglėms. Nebuvo nustatyta saugumo ar veiksmingumo skirtumų, lyginant su suaugusiomis 18 metų ir vyresnėmis moterimis.
Skubiosios kontracepcijos piliulės nėra skirtos vartoti nėštumo metu ir jas negali vartoti moterys, jei įtariama arba žinoma, kad jos laukiasi. Tačiau ellaOne ir levonorgestrelio skubiosios kontracepcijos piliulės nėštumo nenutraukia.

Jei jau naudojate kontraceptines piliules, pleistrus, makšties žiedą ar kontraceptines injekcijas
Jei įprastos naudojamos kontraceptinės priemonės yra pamirštamos ar nesuveikia (nėra išgeriamos tabletės, kontraceptinis pleistras arba makšties žiedas yra naudojami netinkamai, kontraceptinė priemonė nebuvo suleista laiku) po skubiosios kontracepcijos piliulės panaudojimo būtina per 12 artimiausių valandų išgerti įprastą kontraceptinę tabletę, užsidėti naują pleistrą ir pan.
Jei buvo vartojama levonorgestrelio skubiosios kontracepcijos piliulė, net ir grįžus prie įprastų kontracepcijos priemonių teks dar bent 7 dienas vartoti ir papildomas, kaip pvz. prezervatyvai.
Jei, išgėrę ellaOne, Jūs vėl turėsite nesaugių lytinių santykių, šis preperatas neapsaugos Jūsų nuo nėštumo. Iki kitų mėnesinių kiekvienų sekančių lytinių santykių metu turėtumėte naudoti barjerinę kontracepcijos priemonę, pvz., prezervatyvą. Jei vartojote įprastinius geriamus kontraceptikus, galėsite tęsti jų vartojimą, praėjus penkioms dienoms po ellaOne išgėrimo.
Kokie yra šalutiniai skubiosios kontracepcijos piliulių vartojimo efektai?
Skubiosios kontracepcijos piliulių vartojimas, bent jau kiek šiuo metu rodo atlikti tyrimai, neišsiskiria jokiais ypač pavojingais ar ilgalaikiais šalutiniais poveikiais žmogaus sveikatai. Vis dėlto, šalutinių efektų – nors ir nelabai pavojingų ar ilgalaikių – yra:
Galvos skausmai;
Nereguliarios mėnesinės;
Nuovargis;
Padidėjęs krūtinės jautrumas;
Svaigulys;
Vėmimas/viduriavimas.
Jei vieni iš šių šalutinių poveikių pasireiškia ypač stipriai, dėl tolimesnių tyrimų ir gydymo nedvejodami kreipkitės į savo gydytoją.
Skubiosios kontracepcijos piliulės ir kiti medikamentai
Skubiosios kontracepcijos piliulės gali neigiamai reaguoti su dalimi medikamentų. Tai tokie medikamentai kaip:
Žoliniai medikamentai, pvz. jonažolės;
Vaistai nuo epilepsijos;
Vaistai nuo ŽIV viruso;
Vaistai nuo tuberkuliozės;
Rūgšties lygį reguliuojantys medikamentai.

 

Skubiosios kontracepcijos implantai

Kaip veikia skubiosios kontracepcijos implantai?

Skubiosios kontracepcijos implantai  praktiškai identiški įprastiems lytinės sistemos implantams. Tai nedideli, T raidės formos kontraceptiniai įrenginiai, kurie gaminami iš plastiko ir grunto. Jie implantuojami į moters gimdą patyrusių specialistų. Tokių implantų naudojimas trukdo kiaušinėliui būti implantuotam į moters gimdą ir apvaisintam.

Jei moteris užsiėmė nesaugiu seksu, toks kontracepcijos įrenginys turi būti implantuotas per artimiausias 5 paras. Toks skubiosios kontracepcijos metodas yra efektyvesnis už skubiosios kontracepcijos piliules bei išsiskiria tuo, jog nereaguoja su medikamentais.

Kiek efektyvūs skubiosios kontracepcijos implantai?

Yra keletas skubiosios kontracepcijos implantų tipų. Naujesnieji, kuriuose grunto kiekis yra didesnis, yra daugiau nei 99 procentais atvejų efektyvūs. Tuo tarpu implantų su mažesniu grunto kiekiu efektyvumas yra kiek mažesnis, tačiau skirtumas yra per daug nedidelis, kad būtų galima teigti, jog skubiosios kontracepcijos implantų su mažesniu grunto kiekiu naudoti nėra verta.

Kas gali naudotis skubiosios kontracepcijos implantais?

Skubiosios kontracepcijos implantais gali naudotis praktiškai visos moterys – išskyrus tas, kurios:
Yra susidūrusios su gimdos infekcijomis;
Turi vienokių ar kitokių gimdos kaklelio ar gimdos neatitikimų standartams;
Tendencingai susiduria su nenustatytos kilmės kraujavimu iš makšties.
Moterims, kurios yra susidūrusios su vaisiaus užsimezgimu už gimdos, abortu arba širdies ritmo sutrikimu, prieš naudojantis skubiosios kontracepcijos implantais patartina pasitarti su savo gydytoju.

Nėštumas ir maitinimas krūtimi

Naudotis skubiosios kontracepcijos implantais, jei moteriai yra įtariamas nėštumas, nerekomenduojama. Tuo tarpu moterys, kurios savo atžalas žindo krūtimis, gali be jokių keblumų naudotis šiuo skubiosios kontracepcijos būdu.

Šalutiniai skubiosios kontracepcijos implantų efektai

Komplikacijos, į moters gimdą implantavus skubiosios kontracepcijos implantą, ypač retos. Vis dėlto, skausmas, infekcijos bei žala gimdai yra žymiai dažnesni šios skubiosios kontraceptinės priemonės naudojimo padariniai.

Skubiosios kontracepcijos implanto naudojimas su kitais medikamentais

Skubiosios kontracepcijos implantas nereaguoja su medikamentais, todėl šia skubiosios kontracepcijos priemone galima naudotis nepaisant nuo tuo metu vartojamų vaistų.

Komentarai

Jūsų el. paštas neviešinamas. Būtini laukeliai pažymėti - *

Galite naudoti HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

IšvalytiSiųsti