Natūralus šeimos planavimas – konkrečių laikotarpių kiekvieną mėnesį nusistatymas bei užsiėmimas lytiniais santykiais tik tų laikotarpių metu, kadangi tuo metu apvaisinimo rizika yra žymiai mažesnė nei įprastai net ir nenaudojant jokių papildomų kontracepcijos priemonių. Natūralus šeimos planavimo metodas veikia nustatant laikotarpius kiekvieną mėnesį, kurių metu moteris yra vaisinga ir nėra vaisinga. Tai galima padaryti išmokstant suprasti kūno skirtingų laikotarpių metu skleidžiamus skirtingus signalus, kurie leidžia suprasti, kada mylėtis, apvaisinimo atžvilgiu, yra saugu, o kada – ne.

Svarbu paminėti tai, jog natūralus šeimos planavimas nėra tas dalykas, kurio reikėtų mokytis iš knygų ar internetinių informacijos šaltinių. Tinkamai paruošti žmogų natūraliam šeimos planavimui gali tik patyręs šios srities specialistas.

Faktai apie natūralų šeimos planavimą

 • Jei yra tiksliai laikomasi visų instrukcijų, natūralaus šeimos planavimo efektyvumas siekia net 99 procentus atvejų. Tai reiškia, jog apvaisinama yra vos 1 moteris iš šimto, kaip kontraceptinę priemonę naudojančių natūralų šeimos planavimą.
 • Netgi ir nedidelės klaidos gali stipriai įtakoti šio kontracepcijos būdo efektyvumą – natūralaus šeimos planavimo efektyvumas su keletu, netgi ir smulkiausių, klaidų per mėnesį nuo minėtų 99 procentų smunka iki 75 procentų.
 • Natūralus šeimos planavimas neturi jokių šalutinių efektų.
 • Vidutiniškai tinkamas visų natūralaus šeimos planavimo subtilybių išmokimas trunka nuo 3 iki 6 menstruacijų ciklų.
 • Norint kiek nesilaikyti natūralaus šeimos planavimo grafiko bei užsiimti seksu tuo laikotarpiu, kai juo užsiimti neturėtumėte, privalote naudoti papildomas kontracepcijos priemones, kaip, pavyzdžiui, prezervatyvus ar kontraceptines diafragmas.
 • Natūralus šeimos planavimas neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų, todėl jei norite apsisaugoti ir nuo jų, reikėtų naudoti prezervatyvus.

Kaip natūralus šeimos planavimas padeda apsisaugoti nuo nėštumo?

Natūralus šeimos planavimas, kaip kontraceptinė priemonė, veikia konkrečiais menstruacijų ciklo laikotarpiais, atsisakant lytinių santykių arba jų metu naudojant papildomas kontracepcijos priemones. Natūralus šeimos planavimas yra paremtas savo kūno stebėjimu pagal tam tikrus kriterijus, kurie leidžia suprasti ar konkrečiu laikotarpiu moteris yra vaisinga, ar ne. Tokiu būdu galima nuspręsti ar tuo metu galima saugiai užsiiminėti seksu.

Toliau pateiksime informaciją apie aspektus, kuriuos reikia stebėti, naudojantis natūralaus šeimos planavimo metodu. Vis dėlto, bandyti gyventi šio kontracepcijos metodo ritmu remiantis vien šiame straipsnyje pateikiama informacija nepatariame – šimtu procentų jus tinkamai paruošti gali tik profesionaliai šią sritį išmanantys gydytojai.

Yra 3 pagrindiniai vaisingumo rodikliai, kuriuos reikėtų stebėti norint suprasti, ar moteris konkrečiu metu yra vaisinga, ar ne:

 • Kūno temperatūra.
 • Pakeitimai gimdos kaklelyje (konkrečiau – gleivių sekrecija šioje gimdos dalyje).
 • Menstruacijos ciklo trukmė.

Jūsų menstruacijų ciklas

Menstruacijų ciklas trunka nuo pirmosios jūsų mėnesinių dienos iki paskutinės dienos prieš naująjį mėnesinių laikotarpį. Moterų menstruacijų ciklo ilgis gali varijuoti – dažniausiai jis trunka nuo 24 iki 35 dienų, tačiau dalimi atvejų gali būti tiek trumpesnis, tiek ir ilgesnis. Vidutinė menstruacijų ciklo trukmė – 28 dienos.

Ovuliacija

Menstruacijų ciklo metu:

 • Hormonai yra išskiriami tam, kad stimuliuotų kiaušides.
 • Kiaušinėlis, saugomas kiaušidėse, pradeda vystytis ir augti.
 • Kai kiaušinėlis yra pakankamai subrendęs, jis yra išleidžiamas iš kiaušidžių ir keliauja kiaušintakiu žemyn.

Antras kiaušinėlis iš kiaušidžių dažniausiai yra išleidžiamas maždaug 24 valandos po pirmojo išleidimo.

Šis procesas – ovuliacija – dažniausiai vyksta menstruacijų ciklo viduryje, apie 10-16 dienų prieš naujo menstruacijų ciklo pradžią. Vis dėlto, ovuliacija gali įvykti ir ankščiau ar vėliau – priklausomai nuo jūsų menstruacijų ciklo ilgio.

Akivaizdu, jog nuspėti tikslų laiką, kada vyks ovuliacija, yra tiesiog neįmanoma, todėl  nustatinėjant moters vaisingumo periodą, reikėtų atsižvelgti į galimą paklaidą. Vis dėlto, bėgant laikui ši problema kiek sumažės, kadangi stebėdami savo menstruacijų ciklo trukmę metus laiko, turėsite galimybę padaryti išvadas apie jos trukmę, o tai leis tiksliau nustatyti tai, kada vyksta ovuliacija.

Būtina paminėti tai, jog po lytinio akto sperma moters organizme išlieka dar maždaug savaitę. Tai žinoti būtina, nes tai turi didelę įtaką galutiniams laikotarpio, kuriuo metu negalite turėti lytinių santykių, apskaičiavimams.

Išvada – menstruacijų ciklo stebėjimas yra naudinga priemonė natūraliai planuojant šeimą tuo atveju, jei yra naudojama kartu su kitais indikatoriais. Vis dėlto, jokiu būdu nereguliuokite savo natūralaus šeimos planavimo grafiko remdamiesi vien menstruacijų ciklo nuspėjamais duomenimis – tai yra tiesiog per daug rizikinga.

Temperatūros metodas

Temperatūros metodas remiasi tuo, jog ovuliacijos metu kiek pakyla moters kūno temperatūra. Būtent dėl to, nuolatinis temperatūros stebėjimas gali padėti suprasti tai, kada moters organizme vyksta ovuliacija.

Norint remtis temperatūros metodu reikės arba įprasto, arba natūraliam šeimos planavimui specializuoto kūno termometro: šių priemonių galima įsigyti praktiškai visose vaistinėse. Jokiu būdu nesirinkite ausų ar kaktos termometrų – jie tiesiog nėra pakankamai tikslūs, kad būtų tinkami natūraliam šeimos planavimui.

Temperatūros metode svarbu:

 • Matuotis kūno temperatūrą kiekvieną rytą dar prieš išlipant iš lovos. Tai turėtų būti daroma dar nieko nevalgius ir negėrus, taip pat ir nerūkius. Didelę svarbą turi ir tai, kad temperatūra būtų matuojama tuo pačiu laiku kas rytą.
 • Dėmesį reikėtų atkreipti į tai, jei 3 dienas iš eilės temperatūra yra aukštesnė nei 6 dienas iš eilės prieš tai. Didelio temperatūros šuolio tikėtis nereikėtų – dažniausiai jis siekia vos 0.1-0.2 laipsnius pagal Celsijų. Temperatūros pakilimas reiškia, jog tuo metu moteris nėra vaisinga.

Gimdos kaklelio sekrecijos stebėjimo metodas

Gimdos kaklelyje skirtingų menstruacijos ciklo laikotarpių metu taip pat vyksta pakitimai – skiriasi kaklelio išskiriamų gleivių konsistencija. Kai padidėja organizmo išskiriamų hormonų kiekis, kūnas ruošiasi ovuliacijai, gleivės yra:

 • Lipnios ir tirštos;
 • Baltos ir kreminės.

Prieš pat ovuliaciją moters gimdos kaklelio išskiriamos gleivės tampa:

 • Drėgnesnės;
 • Labiau slidžios;
 • Į kiaušinio baltymą panašios baltos spalvos.

Praėjus ovuliacijai gleivės į savo įprastą būseną turėtų grįžti maždaug po 3 dienų – tai reikš, jog moteris nebėra vaisinga. Gleives stebėti ir tyrinėti galite tiesiog įkišdami pirštą į makštį, kur pirštus gleivės turėtų suvilgyti ganėtinai sparčiai.

Vaisingumo pažinimo metodai

Didžiausia tikimybė tinkamai nustatyti tai, ar konkrečiu laikotarpiu esate vaisinga, yra remtis visais trimis paminėtais metodais. Taip, tinkamai susižymėti visą, visais 3 aspektais susirinktą informaciją, yra ganėtinai nelengva, tačiau tai leidžia padaryti specialiai natūraliam šeimos planavimui ir tam skirtų duomenų rinkimui skirtos pagalbinės lentelės, kurias galite rasti specializuotose interneto svetainėse. Taip pat, jei turite išmanųjį telefoną, informaciją jums ypač patogu rinkti gali būti jame, kadangi internetinėse mobiliesiems įrenginiams skirtų programėlių parduotuvėse galime rasti ne vieną natūraliam šeimos planavimui skirtų duomenų rinkimui specializuotą programėlę.

Kiek efektyvus yra natūralus šeimos planavimas?

Jei natūralus šeimos planavimas yra atliekamas ypač kruopščiai, jo efektyvumas siekia net 99 procentus visų atvejų. Padarius netgi ir menkiausias klaidas, naudojantis šiuo kontracepcijos metodu, natūralaus šeimos planavimo efektyvumas sumažėja ketvirčiu – iki 75 procentų. Dažniausiai natūralaus šeimos planavimo efektyvumą sumažina ne vienokios ar kitokios moterų klaidos šio proceso metu, o netinkamai įsisavinta vienokia ar kitokia informacija. Šioje vietoje kiekvienai moteriai pagelbėti gali apsilankymas pas šios srities specialistą, kuris leis jums tinkamai įsisavinti aukščiausios kokybės informaciją apie natūralų šeimos planavimą.

Kas gali naudotis natūraliu šeimos planavimu?

Dauguma moterų gali be jokių problemų naudotis šiuo šeimos planavimo metodu. Vis dėlto, kai kurios aplinkybės gali lemti tai, jog moteris neturėtų naudotis šiuo kontracepcijos būdu:

 • Moteris yra linkusi į ligas, kurios sukelia didesnę riziką sveikatai nėštumo metu, kaip pvz. aukštą kraujo spaudimą ar įvairius širdies sutrikimus.
 • Rūkote ir geriate arba naudojate medikamentus, kurie gali lemti jūsų atžalų vienokius ar kitokius išsigimimus.
 • Jūsų menstruacijų ciklas nėra pastovus, todėl nuspėti laikotarpį, kurio metu vyksta ovuliacija, yra ypač sudėtinga.
 • Sergate ligomis, kurios gali trikdyti simptomus, pagal kuriuos galima nuspėti ovuliacijos vyksmo metą, kaip pvz. kepenų ligomis, sumažėjusiu skydliaukės aktyvumu, gimdos kaklelio vėžiu ar policistiniu kiaušidžių sindromu.
 • Vartojate medikamentus, kurie vienaip ar kitaip įtakoja gimdos kaklelio gleivių išskyrimą.
 • Turite didesnę riziką susirgti lytiniu keliu plintančiomis ligomis, ką dažniausiai lemia nepastovūs seksualiniai partneriai, didelis jų skaičius ir įvairovė.

Dalykai, galintys įtakoti vaisingumo ženklus

 • Nereguliarūs menstruacijų ciklai.
 • Pastaruoju metu nustota vartoti hormoninė kontracepcija.
 • Pastaruoju metu patirtas persileidimas arba abortas.
 • Pastaruoju metu pagimdyta atžala kuri iki šiol yra maitinama krūtimi.
 • Reguliariai keliaujama pro skirtingas laiko zonas.
 • Sergama vienokiomis ar kitokiomis makšties infekcijomis.

Natūralaus šeimos planavimo pliusai ir minusai

Natūralaus šeimos planavimo pliusai:

 • Natūralus šeimos planavimas, nedarant klaidų, yra ypač efektyvus.
 • Šis apsisaugojimo nuo nėštumo būdas nesukelia jokių šalutinių poveikių žmogaus organizmui.
 • Pasisavinus visus natūralaus šeimos planavimo pagrindus tolimesnė pagalba iš šios srities profesionalų nebėra reikalinga.
 • Natūralus šeimos planavimas gali būti naudojamas tiek siekiant išvengti apvaisinimo, tiek ir norint jo, priklausomai nuo žmogaus lūkesčių.
 • Natūraliam šeimos planavimui jokių cheminių medžiagų vartojimas nėra reikalingas.
 • Natūraliam šeimos planavimui yra reikalinga ir partnerio pagalba, kas gali tapti puikia paspirtimi abipusiam pasitikėjimui.

Natūralaus šeimos planavimo minusai:

 • Natūralus šeimos planavimas neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.
 • Tuo metu, kai yra tikimybė būti apvaisintai, reikia vengti sekso arba naudoti alternatyvias kontracepcijos priemones, kas daliai porų gali tapti problema.
 • Jei nuspręsite nenaudoti alternatyvių kontracepcijos priemonių vaisingomis dienomis, o tiesiog nesimylėti, tai gali trukti ir iki 16 dienų, tad lengva tikrai nebus.
 • Jei natūralus šeimos planavimas nėra atliekamas preciziškai, jis gali būti žymiai mažiau efektyvus nei kitos kontracepcijos priemonės.
 • Gebėjimas tinkamai naudotis natūraliu šeimos planavimu jums gali pavykti tik po keleto menstruacijos ciklų, todėl jų metu apvaisinimo tikimybė yra didesnė.
 • Natūralus šeimos planavimas reikalauja nuolatinių laiko investicijų, todėl tai gali varginti tiek fiziškai, tiek ir morališkai.
 • Tokie faktoriai kaip ligos, stresas, nuolatinės kelionės gali stipriai įtakoti natūralaus šeimos planavimo metodus, kas gali sukelti nemenkų problemų, norint išlaikyti šio kontracepcijos būdo tikslumą.