Kontraceptinis implantas – dar vienas kontracepcijos būdas, pritaikytas moterims. Tai nedidelis lankstus vamzdelis, kurio ilgis dažniausiai siekia vos apie 4 cm. Kontraceptinis implantas yra implantuojamas po oda, dažniausiai ties žastu. Šią kontraceptinę priemonę implantuoti gali tik profesionalūs gydytojai. Ją implantavus, ji aktyvi išlieka 3 metus.

Implantas stabdo ovuliaciją, t.y. kiaušinėlio išleidimą, tendencingai išleisdamas hormoną progestogeną į moters organizmą. Implanto išleidžiamas progestogenas taip pat tirština gimdos gleives, kurios trukdo spermai pasiekti moters kiaušinėlį.

Faktai apie kontraceptinį implantą

 • Jei yra implantuotas tinkamai, kontraceptinis implantas pasižymi stulbinamu efektyvumu, siekiančiu daugiau nei 99 procentus atvejų. Vos viena moteris iš tūkstančio, besinaudojančių kontraceptiniais implantais metus laiko, bus apvaisinta.
 • Kontraceptinis implantas yra idealus variantas moterims, kurios, planuodamos ateitį, atžalos neplanuoja susilaukti dar išties ilgą laiko tarpą, kadangi kontraceptinis implantas apsaugo nuo apvaisinimo net iki 3 metų.
 • Kontraceptinis implantas tinka toms moterims, kurios negali rinktis kitų alternatyvių kontracepcijos būdų, paremtų estrogenų išskyrimu į organizmą.
 • Puikiai tinka moterims, kurioms nėra patogios kontraceptinės tabletės, ką dažniausiai lemia tai, jog jas reikia vartoti kasdien, panašiu paros metu.
 • Milžinišku privalumu kontraceptiniam implantui tampa tai, jog jį galima išimti bet kuriuo metu. Tai reiškia, jog tiek susidūrę su šalutiniais implanto efektais, tiek ir netikėtai užsinorėję nutraukti apsaugą nuo apvaisinimo, turite galimybę tai padaryti.
 • Po implanto įdėjimo po oda artimiausias keletą dienų ar savaičių toje vietoje gali jaustis padidėjęs jautrumas ar dirginimas, gali matytis kraujosruvos.
 • Per pirmuosius metus nuo kontraceptinio implanto įdėjimo gali pasireikšti mėnesinių nestabilumas tiek laiko, tiek ir skausmingumo atžvilgiu.
 • Galimas šalutinis efektas – mėnesinių sustojimas, vadinamas omenorėja. Ši liga nėra skausminga, tačiau ja pasidomėti bei pagalvoti ar tikrai nebijote rizikos su ja susidurti, prieš pradedant naudotis kontraceptiniais implantais, yra tikrai pravartu.
 • Dalis medikamentų gali sumažinti kontraceptinių implantų efektyvumą, todėl prieš pradedant naudoti vienokius ar kitokius vaistus, dėl potencialaus jų poveikio kontraceptiniam implantui vertėtų pasikonsultuoti su gydytoja.
 • Kontraceptinis implantas neapsaugo nuo lytiniu būdu plintančių ligų, todėl norint apsisaugoti ir nuo jų, reikėtų naudoti kitas kontraceptinis priemones.

Kaip kontraceptinis implantas veikia?

Implantavus kontraceptinį implantą, jis tendencingai išleidžia moteriško hormono progestogeno dozes į kraują. Progestogenas yra identiškas natūraliam moteriškam hormonui progesteronui, kuris yra natūraliai gaminamas moterų kiaušidžių.

Nuolatinis progestogeno išskyrimas:

 • Stabdo moterų ovuliaciją, t.y. kiaušinėlio išskyrimą.
 • Sutirština gimdos kaklelio išskiriamas gleives, kurios trukdo spermai pasiekti moters kiaušinėlį.
 • Plonina gimdos gleivinę, ko pasekoje pagamintas kiaušinėlis netenka stabilumo, todėl net ir priartėjusiai spermai tampa sunkiau jį apvaisinti.

Kontraceptinis implantas gali būti implantuotas bet kuriuo menstruacijų ciklo metu. Vis dėlto, apie to darymą galvokite tik tuomet, jei jūs ir jūsų daktaras esate šimtu procentų tikri, kad implanto implantavimo metu nesilaukiate atžalos.

Šiuo metu pasaulyje didžiausiu populiarumu išsiskiria 2 implantų tipai: Implanon ir Nexplanon. Ilgą laiką populiarumo viršūnėje buvo Implanon implantai, tačiau nuo 2010 m. pabaigos šių implantų paklausa pradėjo sparčiai lenkti pasiūlą, ko pasekoje atsargos pradėjo mažėti, o tai leido kitam implantų tipui – Nexplanon, pasiekti pasiekti milžinišką populiarumą.

Abu implantų tipai iš esmės veikia vienodai, bet Nexplanon turi nedidelį pranašumą – šie implantai yra pagaminti taip, kad implantavimo klaidų rizika būtų sumažinta iki visiško minimumo. Tai padaryti leidžia implanto matomumas ultravioletiniais spinduliais arba atliekant kompiuterinę tomografiją. Tačiau, tai nereiškia, jog Implanon vartotojams reikėtų sunerimti dėl to, kad jų naudojami implantai nepasižymi šiuo požymiu – jei jau implantuotas implantas nesukėlė jokių komplikacijų, šiuo aspektu problemų jis nesukels ir iki pat jo išėmimo, pasibaigus implanto aktyvumo laikotarpiui.

Nexplanon yra nedidelė, plona, lanksti, 4cm. ilgio tūbelė. Ji yra implantuojama po žasto oda patirties turinčio daktaro arba seselės. Ši procedūra nesukelia jokio skausmo, kadangi ją atliekant yra naudojami anestetikai. Nedidelė odoje padaryta žaizda nereikalauja jokių siūlių, jei dėl to nerimaujate – ji yra surišama bei sugyja pati.

Nexplanon implantas yra aktyvus 3 metus – po to, norint šiuo kontracepcijos būdu naudotis toliau, reikia jį pakeisti. Šį implantą galite naudoti iki pat menopauzės, su kuria moterys dažniausiai susiduria įkopdamos į šeštą dešimtmetį.

Kada implantas pradeda veikti?

Jei implantas yra implantuojamas per pirmąsias 5 jūsų menstruacijų ciklo dienas, jis pradeda apsaugą nuo apvaisinimo iškart. Jei implantas po oda yra implantuojamas bet kuriuo kitu menstruacijų ciklo metu, efektyviu jis taps tik po 7 dienų, kurių metu, norint saugotis nuo apvaisinimo, jums prireiks alternatyvių kontracepcijos priemonių.

Po gimdymo

Kontraceptinį implantą naudoti patartina praėjus bent 3 savaitėms po gimdymo.

 • Jei vis dėlto implantą nuspręsite pradėti naudoti dar nepraėjus 3 savaitėms, t.y. 21 dienai po gimdymo, implantas efektyviu taps iškart jį implantavus.
 • Implantą implantavus praėjus daugiau nei 21 dienai po gimdymo, iki tol, kol jis pradės saugoti nuo apvaisinimo, teks palaukti bent savaitę.

Verta paminėti, jog vartoti kontraceptinį implantą, jei maitinate atžalą krūtimi, yra visiškai saugu.

Po persileidimo arba aborto

Po persileidimo ar aborto kontraceptinis implantas gali būti implantuojamas iškart. Jis saugoti nuo apvaisinimo pradės nieko nelaukiant – tuo momentu, kai tik bus implantuotas.

Kas gali naudoti kontraceptinį implantą?

Kontraceptinis implantas jums gali netikti, jei:

 • Įtariate, jog šiuo metu galite būti nėščia.
 • Norite išsaugoti reguliarų menstruacijų ciklą.
 • Esate sirgę rimtomis širdies ar kraujo ligomis.
 • Turite problemų su kraujo krešėjimu.
 • Sergate kepenų ligomis.
 • Jums tendencingai kartojasi migrena.
 • Sergate/sirgote krūties vėžiu.
 • Sergate diabetu su komplikacijomis.
 • Sergate kepenų ciroze arba jūsų kepenyse yra navikų.
 • Jums gresia osteoporozė.

Kontraceptinių implantų pliusai ir minusai

Pagrindiniai kontraceptinių implantų privalumai:

 • Kontraceptiniai implantai aktyvūs gali išlikti net iki 3 metų.
 • Implanto naudojimas niekaip netrukdo lytiniam aktui.
 • Kontraceptiniai implantai nėra paremti estrogenų išleidimu į kraują, tad šis kontracepcijos būdas puikiai tiks moterims, kurioms estrogenais paremta kontracepcija netinka.
 • Implantavus kontraceptinį implantą juo rūpintis praktiškai nebereikia.
 • Implantas yra tinkamas naudoti moterims, kurios maitina krūtimi.
 • Vos pašalinus implantą moters vaisingumas greitu metu grįžta į stabilų lygmenį.
 • Kontraceptinio implanto naudojimas po tam tikro laiko mėnesines gali paversti mažiau skausmingomis.
 • Kontraceptinio implanto buvimas po oda netrukdo absoliučiai jokiai veiklai.

Taip pat, kontraceptinio implanto naudojimas turi ir tam tikrų minusų, todėl prieš naudodami šią kontraceptinį priemonę turėtumėte gerai apgalvoti, ar verta rizikuoti, žinant tai, jog galima susidurti su sutrinkančiu mėnesinių periodiškumu.  Mėnesinių periodiškumas, naudojant kontraceptinį implantą, gali pasikeisti kardinaliai. Maždaug 50 procentų moterų, naudojančių kontraceptinį implantą, susiduria su retu arba ilgalaikiu kraujavimu, o 20 procentų moterų su kraujavimu nesusiduria. Realiai, mėnesinių nereguliarumas išlieka visam laikui, kol yra naudojami kontraceptiniai implantai, bet po pirmųjų metų padėtis kiek stabilizuojasi.

Mėnesinių nereguliarumas nėra labai didelė problema, tačiau daliai moterų tai gali būti nepriimtinas įprastos rutinos pokytis. Verta paminėti, jog sutrikusios mėnesinės gali vesti prie nuotaikų kainos, padidėjusio krūtinės jautrumo, seksualinės nuotaikos praradimo ir galvos skausmų. Gerai bent tai, jog šie šalutiniai efektai dažniausiai pasibaigia po pirmųjų keleto kontraceptinio implanto naudojimo mėnesinių. Jei šie šalutiniai poveikiai nepasibaigia, patartina kreiptis į gydytoją.

Ar kitų medikamentų vartojimas įtakoja kontraceptinio implanto efektyvumą?

Dalis medikamentų gali sumažinti kontraceptinio implanto efektyvumą. Populiariausi iš tokių medikamentų:

 • Vaistai nuo ŽIV viruso.
 • Medikamentai nuo epilepsijos.
 • Dalis augalinių vaistų, kaip pvz. jonažolių preparatai.
 • Antibiotikas rifabutinas (naudojamas gydyti tuberkuliozei).
 • Antibiotikas rifampicinas (naudojamas gydyti įvairioms ligoms, kaip pvz. tuberkuliozei ar meningitui).

Šie medikamentai yra geriausiai žinomi, todėl juos įsidėmėti kaip tuos, kurių vartoti, kai jūsų kūne yra implantuotas kontraceptinis implantas, nereikėtų. Vis dėlto, yra ir daugybė kitų medikamentų, kurie gali stipriai neigiamai įtakoti kontraceptinio implanto efektyvumą, todėl prieš pradedant vartoti bet kokius vaistus, ne tik patartina, bet ir tiesiog būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Rizikos faktoriai

Labai retais atvejais, ta odos vieta, po kuria buvo implantuotas implantas, gali būti užkrėsta. Jei taip nutinka, ši odos vieta yra gydoma antibiotikais.

11 Komentarai (ų)
 1. J.P

  Labas vakaras. Turiu kontraceptini implanta jau 8 menesius ir kiekviena menesi mano menstruacijos uzsitesia nuo 10iki 20d 🙁 buna taip kad net visa menesi izsitesia man jos . Jau net nzn kas yra. Ar gali buti kad man jis netinka? Aciu uz atsakyma

  • administratorius

   Sveiki, tai skamba kaip komplikacija arba organizmo reakciją į svetimkūnį. Todėl patariame nedelsiant apsilankyti pas ginekologą.

   Norėtume padėti labiau. Tačiau tokioje situacijoje svarbiausias mediko žodis.

 2. Audra

  Labadiena as taip pat turiu implanta isidejau sausio 25 diena tai pastovei tepliojas o kai prasidejo menesines vasario17 taip iki suol nesibaigia dvi savaites pakildavo temperatura iki 37.2 pastovus galvos skausmai dabar antra diena skauda skrandi vemiu ar cia del to implanto nesuprantu ir nugaros skausmai.

  • administratorius

   Sveiki,

   gali būti, kad įsidėjote netinkamo dydžio implantą. Nedelskite ir kreipkitės į savo ginekologą.

 3. evelina

  Sveiki! Isidejau implanta ir mano kudikiui po savaites pradejo berti veiduka. Berimas visada buvo tik ant skruostu bet toks ryskus ir tiek daug niekada nebuvo. Prasidejo kai mazylis buvo 2 savaiciu bet buvo truputis ir daktare sake kad naujagymiams buna paberia nuo motinos piene esanciu hormonu o iki 3men turetu praeiti. Ir is tiesu jau praedinejo labai dziaugiausi ir vel dar gausiau ir kaip tik po implanto. Geiau buciau nedejusi bet sako jis saugus zindymui taciau ten irgi hormonas ar gali mano vaika alergizuoti nuo to hormono? Aciu už atsakyma

  • administratorius

   Sveiki,

   hormonų padidėjimas gali daryti įtaką jūsų pienui ir vaikučio organizmo reakcijai. Tačiau tiksliausiai Jums atsakys gydytojas, įvertinęs Jūsų ligos ir organizmo reakcijų istoriją. Taip pat, dėl implanto hormono poveikio pakalbėkite su ginekologu.

 4. viktorija

  Laba diena,
  Isidejau implanta 2 menesiai po gimdymo. Vaikuti maitinu pati. Implanto dejimo diena pasidariau nestumo testa, buvo neigiamas. Dabar kyla itarimas del nestumo. Ar turint si implanta nestumo testas parodytu teisybe, nestumo atveju?

  Aciu uz atsakyma

 5. Kamile

  Sveiki,turėjau implanta pusantrų metų. Išsiėmiau birželio 20 d,ar vertėtų sunerimti jog mėnesinės neprasidėjo.po paskutinio lytinio akto praėjus 4 dienom. Ar gali būti jog nuo išėmimo nepraėjus savaitei po lytinio akto pastojau ?

  • Atsargus.lt

   Sveiki,
   išėmus implantą būtina naudoti kitas apsisaugojimo priemones. Tačiau poveikį taip pat galėjo padaryti hormonų kiekio pakitimas organizme. Dėl visa ko, pasidarykite nėštumo testą.

 6. Ernesta

  Sveiki. Esu isidejus implanta trecias menuo. Is pradziu lyg ir nieko buvo o jau menuo laiko kaip svaigsta galva istisai menesimes tesiasi jau 15 dienu naktimis nemiegu…gal jis man netinka?

 7. Aiva

  Sveiki. Implanta turiu tik 3 savaites, kraujavimas nesibaige, bet labai negausus. O ir ranka skauda per sulenkima. Bei po jo idejimo as tustinuosi viduriuodama. Ar tai normalu?

Komentarai

Jūsų el. paštas neviešinamas. Būtini laukeliai pažymėti - *

Galite naudoti HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

IšvalytiSiųsti