Sifilis yra lytiškai plintanti liga, kurią sukelia Treponema pallidum bakterija. Ji itin klastinga – turi kelias stadijas, pažeidžia lytinius organus, odą ir gleivines. Ligos periodu gali būti pažeidžiami ir kiti organai. Pirminėje stadijoje (klinikinėje) sifilio simptomai panašūs į kitų ligų požymius, todėl lengva apsigauti ir nesikreipti laiku į gydytojus. O tai itin pavojinga – neteisingai ar išvis negydomas sifilis sukelia daug komplikacijų. Taip pat, visiškai užleistas jis gali baigtis žmogaus mirtimi.

Pasak statistikos, sifiliu dažniausiai serga 15 – 40 metų asmenys. Šio amžiaus žmonės yra labiausiai seksualiai aktyvūs – dažniausiai keičia partnerius ir linkę į atsitiktinius santykius.

Simptomai

Sifilis

Sifilis pasižymi keliomis stadijomis: pirmąja (pirminis sifilis), antrąja (antrinis sifilis), trečiąja (vėlyvasis sifilis).

Inkubacinis laikotarpis. Pasireiškiantys simptomai yra panašūs į kitas ligas, todėl sunku identifikuoti. Dažniausiai, jokių pokyčių organizmas nepastebi.

Pirmoji stadija. Pasireiškia praėjus inkubaciniam laikotarpiui. Ten, kur pateko bakterijos, susiformuoja opelė. Tai būna nedidelė, neskausminga žaizda. Jos pastebimos genitalijose, burnoje, ant lūpų ar tiesiojoje žarnoje – ten, kur buvo sąlytis sekso metu. Pastebėjus tokį darinį reikia imtis visų saugumo priemonių ir nedelsiant kreiptis į gydytojus – ši žaizdelė ypatingai užkrečiama (gali pasitaikyti ne vienas, o keletą išopėjimų). Ji turi savybę užgyti, tačiau be gydymo liga progresuoja ir pereina į kitas sifilio stadijas.

Antroji stadija (2-10 savaičių po žaizdos atsiradimo). Tai labiau pastebimas, sveikatai atsiliepiantis periodas. Vyraujantys simptomai gali pranykti tačiau po kiek laiko vėl ima kartotis. Antroji stadija pasižymi karščiavimu, galvos skausmu, neaiškiu diskomfortu, nuovargiu, sąnarių, raumenų maudimu, bėrimu raudonomis ar rusvomis dėmelėmis (jos pasireiškia per visą kūną, net per padus ir delnus), sumažėjusiu apetitu, gerklės perštėjimu, padidėjusiais linfmazgiais.

Po antrosios stadijos pasireiškia latentinė (slaptoji) stadija. Jos metu sifilio simptomai tarsi dingta. Tačiau šiuo periodu sifilis gali pereiti į trečiąją sadiją.

Vėlyvasis sifilis pasireiškia jei ši liga yra negydoma. Stadija, kuri gali sukelti neurologinius sutrikimus, insultą, meningitą itin pavojinga. Sutrikusi koordinacija, paralyžiai, kutrumas ir kitų pojūčiai sutrikimai, silpnaprotystė tai pat trečiosios stadijos simptomai. Kaip ir pakenkimas širdies ir kraujagyslių sistemoms.

Gydymas

Sifilis

Gydymą gali paskirti tik gydytojas.

Pirmosiomis stadijomis sifilis gali būti išgydomas penicilino injekcija. Jam alergiškiems žmonėms paskiriami antibiotikai. Vėlesnėse stadijose skiriamos kelios pinicilno dozės per savaitę.

Vartojant antibiotikus gali pasireikšti pašaliniai veiksniai – karščiavimas, raumenų maudimas ir panašūs simptomai. Tai praeina per 24 valandas.

Nėščiajai penicilinas skiriamas privalomai, nes liga gali paliesti vaisių ir lemti deformacijas.

Prevencija

Kaip ir saugantis nuo visų lytiškai plintančių ligų, geriausias prevencija – saugus seksas. Tai yra, prezervatyvų, kurie saugo ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo LPL, naudojimas. Patariama dažnai nekeisti partnerių, nes didėja galimybė permiegoti su žmogumi, kuris nešioja infekciją.

Kitos lytiškai plintančios ligos
Lytiškai plintanti liga chlamidiozė
Chlamidiozė
Lytiškai plintanti liga gonorėja
Gonorėja
Trichomonozė
Trichomonozė
Lytiškai plintanti liga genitalijų herpis
Genitalijų pūslelinė (herpis)
Naudinga informacija
Komentarai

Jūsų el. paštas neviešinamas. Būtini laukeliai pažymėti - *

Galite naudoti HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

IšvalytiSiųsti