Lytiškai plintančios ligosLytiškai plintančios ligos (LPL) yra tokios ligos, kuriomis užsikrečiama lytiniu būdu. Dėl savo pobūdžio pereiti į šlapimo ir lyties takus jos dar vadinamos lyties takų ir šlapimo takų ligomis. Anksčiau dėl požiūrio į seksą šios ligos buvo priskiriamos prie gėdingų – apie jas mažai kalbama, o pajutus simptomus nesikreipiama  gydytojus. Tačiau dabar pagaliau pripažįstant, kad lytiniai santykiai yra visiškai normalus ir natūralus dalykas, šios ligos tapo ne tokios slepiamos todėl greičiau diagnozuojamos ir išgydomos.

Pats patikimiausias būdas išvengti šių ligų yra naudotis apsauga mylintis.

Laiku diagnozuoti LPL yra būtina. Neteisingai gydant arba išvis nesiimant jokių veiksmų gali grėsti ilgalaikės pasekmės. Pavyzdžiui, viena skaudžiausių – negalėjimas turėti vaikų.

Kaip užsikrečiama?

LPL užsikrečiama išskirtinai lytiniu būdu. Tai yra sueities metu, kai išsiskiria skysčiai: kraujas, makšties išskyros, sperma. Mylėjimusi, seksu laikomas ne tik vaginalinis būdas, kai varpa įvedama į makštį. Lytine sueitimi laikomas ir oralinis seksas – kai vyksta lytinių organų stimuliacija liežuviu. Taip pat, kai stimuliuojama išeinamoji anga. Bei analinis būdas – kai varpa įvedama į išangę.

Šiuo metu pasaulyje skaičiuojama apie 25 LPL – tiek jų yra žinoma. Statistika rodo, kad 250 milijonų žmonių šiomis ligomis apsikrečia kasmet. Taip pat įrodyta, kad moterims, dėl jų anatomijos, lytiškai plintančios ligos gresia labiau nei vyrams. Tai yra moteriai, turinčiai vienkartinius santykius su partneriu, kuris nešioja LPL ja užsikrėsti yra didesnė rizika nei analogiškoje situacijoje vyrui.

Simptomai

LPL pavojingos tuo, kad daugelis žmonių nežino, kad nešioja šią infekciją, nes nejaučia jokių pašalinių jausmų. Tačiau kiekviena lytiškai plintanti liga turi savo atskirus simptomus ir poveikį organizmui.

Bendri simptonai, kurie pirmieji aiškiai gali signalizuoti apie nešiojimą infekciją ir būtinumą kreiptis į gydytojus yra bėrimas lytinių organų srityse, skausmas šlapinantis. Taip pat, LPP gali sukelti skausmą gerklėje, skausmą ir išskyrą tiesiojoje žarnoje.Lytiškai plintančios ligos

Vyrams būdingi LPP simptonai:

 • Perštėjimas ir skausmas šlapinantis.
 • Išskyros iš lytinių organų.
 • Bėrimai lytinių organų srityse.

 

Moterims būdingi LPL simptomai:

 • Neįprastos išskyros.
 • Makšties išskyrų nemalonus kvapas.
 • Kraujingos išskyros iš makšties tarp mėnesinių ir/ar po lytinių santykių.
 • Skausmas šlapinantis.
 • Perštėjimas ir niežėjimas lyties organų srityje.
 • Skausmas mylintis.

Gydymas

Gydymas išskirtinai vyksta su gydytojų priežiūra. Pagrindinis gydymas lytiškai plintančių ligų yra antibiotikų vartojimas.

Visų pirma, svarbiausia kreiptis į gydytoją, kuris ištirs ar jūs tikrai nešiojate LPL. Atėjus pas gydytojų jūsų paklaus, kokiu seksu užsiiminėjate ir kokiomis saugumo priemonėmis naudojatės. Šie klausimai – visiškai normalūr ir reikalingi ligos identifikavimui ir mėginėlių pėmimo tipui. Taip pat, jei esate moteris ir laukaitės – būtinai apie tai pasakykite gydytojui.

Prevencija

Apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų tikrai įmanoma.

Lytiškai plintančios ligos

 • Naudokite prezervatyvą arba diafragmą. Teisingai naudojami prezervatyvai ir diafragma apsaugo ne tik nuo nėštumo, bet ir lytiškai plintančių ligos. Šios ligos perduodamos per skysčius, kurie išsiskiria mylintis. Prezervatyvai apsaugo partnerio organizmą nuo sąlyčio su sperma, krauju ir makšties išskyromis todėl jie yra vieni populiariausiu kontraceptinių priemonių.
 • Partnerių gausa. Apribojus partnerius sumažės rizika užsikrėsti LPL. Nes juo dažniau ir daugiau keičiate partnerių – tuo didenė tikimybė sutikti tokį, kuris nešioja LPL infekciją.
 • Kalbėkitės su partneriu. Jei pastebėjote žaizdelę ar neįprastas išskyras iš lytinių organų pasidomėkite, ar to nėra jūsų partneriui. Pasikalbėkite ir pastebėjimus tokius simptomus atsisakykite lytinės sueities ir užsirašykite pas gydytoją.
 • Šlapinimasis ir higiena. Labai svarbu pasinaudoti tualete ir nusiprausti po lytinies sueities. Šios prevencinės priemonės apsaugos nuo užkratų.

Lytiškai plintančios ligos nėra gėdingas dalykas. Tai nėra ligos, dėl kurių reikia pulti į depresiją. Laiku diagnozuotos ir teisingai gydomos nepalieka pasekmių ir vėliau, po gydymo laikotarpio, netrukdo toliau gyventi lytinio gyvenimo.

Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos
Lytiškai plintanti liga chlamidiozė
Chlamidiozė
Lytiškai plintanti liga sifilis
Sifilis
Lytiškai plintanti liga gonorėja
Gonorėja
Lytiškai plintanti liga trichomonozė
Trichomonozė
Lytiškai plintanti liga genitalijų herpis
Genitalijų pūslelinė (herpis)
Naudinga informacija
Komentarai

Jūsų el. paštas neviešinamas. Būtini laukeliai pažymėti - *

Galite naudoti HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

IšvalytiSiųsti